Hogyan bűvészkedik egy szingli anya, akinek a legnagyobb gyereke 16, a legkisebb pedig még karonülő baba, ő maga pedig olyan nehéz természetű, hogy egyetlen munkahelyen sem tud megmaradni, pedig 160-as IQ-ja van, azaz valóságos zseni? Az RTL Klub nyomozós sorozatának női főszereplője, Renáta (Gáspár Kata) játssza ezt a karaktert – de nézzük, milyen nehézségekkel kell szembenéznie és ezek közül melyek életszerűek.
Forrás: RTL+
Önmagában az, hogy egy nőnek két férfitól van három gyereke, nem annyira szokatlan, én is ismerek ilyet, de azt is észrevettem, hogy vannak, akik már emiatt ferde szemmel néznek az asszonyra, hát még, ha három apától négy gyereke született és már ismét szingli vagy éppen új pasival randizik. Hiába, a társadalmunk még most sem túlságosan elfogadó ebből a szempontból, már önmagában az a tény, hogy kettőnél több gyereke van valakinek, rosszallást válthat ki, de ha egyedül neveli őket és még csak nem is egyetlen apától származnak, az halmozottan hátrányos helyzetbe hozza szegényt. (A gyereküket egyedül nevelő szülők 20%-a egyébként férfi, de velük szemben nincsenek hasonló előítéletek.)
Renáta tehát egyedül él a gyerekeivel, de hamar kiderül, hogy azért van segítsége: a szomszéd bácsi nagyon sokszor beugrik felvigyázni, a két kisebb gyerek apjára is lehet számítani, de a nagylány is van annyi idős már, hogy olykor rá lehessen bízni a kisebbeket. Még így is előfordul, hogy Renáta vészhelyzetben kénytelen a babát bevinni a munkahelyére, ahol szerencsére nem 8 órában kell egy íróasztal mellett güriznie, így azért meg tudja oldani.
Az embernek az a benyomása támad, hogy Renáta egy valóságos 3 gyerekes anyánál sokkal könnyedebben képes intézni a dolgait: egyrészt kinek van manapság nagyapaként beugró szomszédja, meg melyik elvált apa ennyire rendes, hogy akár hirtelen a kezébe lehet nyomni a csecsemőt, mikor úgy adódik? Az sem túl életszerű, hogy a nőnek elvileg alig van pénze (kezdetben még a rendőrségen takarít), de valami puccos hegyvidéki lakást bérel és kocsival jár. (Tudom, ez egy szórakoztató sorozat, nem dokumentumfilm.)
De nem csak Renáta anyagi körülményei és a gyerekekkel való zsonglőrködése kevésbé reális, hanem az öltözködése is… Valahogy persze meg kellett teremteni az üvöltő kontrasztot a karót nyelt, öltönyös nyakkendős százados és a teljesen zakkant tanácsadó csajszi között, de azért talán az örömlány kinézet kissé eltúlzott. Olyan magassarkúk, amelyekben kisgyerekes anyák csak akkor járnak, ha van pénzük bébiszitterre… Végtelenül kényelmetlen miniszoknyák és macskanadrágok (ezek nem annyira kényelmetlenek, de legalább rondák)…
Miközben a gyerekei kapcsán Renáta angyali türelemmel rendelkezik és rendre (majdnem mindig) felelősségteljes döntéseket hoz), képes iszonyatos patáliát csapni egy beszólás miatt és ezért fogdába kerülni? Nem igazán áll össze a karakter, ráadásul arra a sztereotípiára is ráerősít, hogy egy anya, akármennyire excentrikus is, mindig mindenhez ért és mindenre talál megoldást. (A figura nem csak superwoman, hanem női McGiver is, ha valaki még emlékszik erre az ezermester karakterre.)
De nézzük a férfiakhoz fűződő viszonyát, azaz mit tudunk Renáta szerelmi életéről? Mikor a cselekmény elkezdődik, éppen nincs neki olyan: a két kisebb gyerek apjával már szakított, de nagyon jóban vannak és a pasi szívesen újra felvenné a fonalat… Aztán az is kiderül, hogy a nagylány apja egyszerűen eltűnt és Renáta ezen sosem tudta túltenni magát.
Persze az első évad végére egyértelművé válik, hogy a vele együttműködő százados, Attila (Makranczi Zalán) érdekli egyre inkább, de közben elég rámenős a törvényszéki orvosszakértő jelenlétében, aki minden egyes halálos áldozatnál megjelenik… Az biztos, hogy nagyon is nyitott a férfiakra, de hogy kifejezetten keresne valakit, aki állandó partnere lehetne, nem mondhatnánk. Egészen addig, amíg ki nem derül számára, hogy első szerelme meghalt, az ő visszatérésében reménykedik.
Valójában tehát a laza, pasizós Renáta karaktere egy kissé megtévesztő: javíthatatlanul romantikus…
És itt persze az a kérdés is felmerülhet bennünk, vajon mennyire vagyunk képesek elengedni a nagy szerelmet, amely így vagy úgy, de csalódást okozott és komolyan továbblépni, vagy minden későbbi kapcsolatunkat szabotálni fogjuk miatta?
A renitens krimisorozatnak sem rossz, de miközben kikapcsolódunk rajta, ezeket a szingli anyákat érintő kérdéseken is elgondolkodhatunk.